Müziğin ve ritmin çocuk üzerindeki önemi

Müzik ve ritmi hayatına dahil edilen çocukta el-göz koordinasyonu, odaklanma ve disiplin farkı gelişiyor. Normalde beynin sağ veya sol yarımküresi kullanılırken, tamamı kullanılmaya başlanıyor. Çocukların matematiksel ve dil becerileri gelişiyorken; sosyal yaşamları zenginleşiyor. Birey bir enstrüman çalmaya başladığında zorlandığı notalar olabilir. Ailelerin teşvik desteği, hocanın pozitif yaklaşımı ve profesyonel yol göstererek performans sergilemesi, başladığı enstrümanı sürdürülebilir kılıyor. Böylece hayatına taşıyabiliyor.

Gelişirken ve okul hayatında, disiplinli ve başladığı hobiyi destekleyen ailelere sahip olan çocukların hobilerini hayatlarına taşıdıkları gözlemleniyor. Bu öğrenciler spor ve sanat dalında daha başarılı olup yeterli zaman ayırabiliyorlar. Üstelik bu aktivitelere zaman ayıran çocuklar akademik olarak da daha başarılı oluyorlar. Özel ders yerine kurs sisteminde olan bir öğrenci daha bilinçli ve sorumluluk duygusu ile başarı elde ediyor.

Okulumuzu farklı yapan özelliklerimiz nelerdir?

Eğitimde kalite önce iyi bir eğitmenden geçer. Eğitimci olarak sorumluluğumuz, öğrencilerimize ufuklarını açacak şekilde doğru ve kişiye uygun metotlarla eğitimine başlatmaktır. Notaları öğrenirken parmak numarası olmada, enstrümanı piyano ise Sol ve Fa anahtarını aynı anda öğrenmeleri, diğer enstrümanlarda ise notaları isim olarak algılamaları (renk ve parmak numarası olmadan) önemlidir. Enstrüman derslerimize destek sağlamak adına solfej sınıfımız mevcuttur.

Bu nedenle öğretmenlerimiz sürekliliği olan, kendi branşından Konservatuar mezunu ve yine kendi branşından ders veren pedagoji formasyon sahibi eğitmenlerdir.

Bazı eğitmenlerimiz 2. Bir enstrümanda çift dal sertifikasına sahiptir.

Müzik ve Enstrüman Programları;

Piyano, Keman, Viyolonsel, Yan Flüt, Obua, Klarnet, Klasik/Bas/Elektro Gitar, Bateri.

Enstrüman derslerimiz özel ders şeklinde 50-55 dakika olarak yapılmaktadır. Buna ek olarak kurumumuzda ders alan öğrencilerimiz haftada bir 50 dakika süren solfej (grup dersi) ve genel müzik kültürü dersimize katılabilirler.

Piyano dışındaki enstrümanlarda özellikle yaylı sazlarda (Keman, Viyolonsel) desteği tercihe göre seçilebilinir. Doğru sesi algılama ve çıkartılan sesin enternasyonu açısından doğru duyum önemlidir.

Pozisyon açısından yan flüt, keman, viyolonsel ve saksafon gibi entürmanları ayna karşısında çalışmak faydalı olur.